Domov » Novice » Projekta »Od niše do središča – mestna središča v krožnem življenjskem slogu«

Projekta »Od niše do središča – mestna središča v krožnem življenjskem slogu«


ZRS Bistra Ptuj bo s pomočjo projekta »Od niše do središča – mestna središča v krožnem življenjskem slogu« (NiCE) v starem mestnem jedru kmalu odprla tudi »POP up store«, v katerem bodo sodelovali lokalni umetniki in rokodelci. Sodelujočim bo prostor oddan v brezplačno uporabo, v njem bodo svoje izdelke prodajali, organizirali delavnice ter razstave. S tem ZRS Bistra Ptuj sledi potrebam lokalnega okolja, saj je v preteklosti že večkrat bila izražena želja po tovrstnem projektu – sodelovanju.

Dva dni je v MKC Stara steklarska potekalo srečanje partnerjev projekta »Od niše do središča – mestna središča v krožnem življenjskem slogu« (NiCE), kjer so sodelujoči brusili še zadnje ideje implementacije projektov v lokalna okolja.

Preoblikovanje Srednje Evrope: Projekt NiCE si prizadeva za trajnostno prihodnost mestnih središč

Cilj projekta NiCE je pomladiti podobo evropskih mestnih središč. Ob globalnem prehodu na nakupovanje preko spleta, ki ga je spodbudila pandemija COVID-19, so mestna središča doživela pomemben gospodarski premik. Vendar se z vsakim izzivom pojavi priložnost za rast, inovacije in preobrazbo.

NiCE je v ospredju teh sprememb in se osredotoča na dva glavna cilja:

– Preoblikovanje mestnih središč v središča trajnostnega življenjskega sloga: NiCE si prizadeva olajšati prehod mestnih prebivalcev na trajnostni življenjski slog s preoblikovanjem mestnih središč v živahnejša središča zelenega življenja in trajnostne potrošnje.

– Oživljanje mestnih središč s krožnim gospodarstvom: S spodbujanjem krožnih gospodarskih praks namerava NiCE oživeti mestna središča in jih spremeniti v uspešne in trajnostne skupnosti.

Partnerji se posvečajo različnim praktičnim strategijam za spodbujanje novih, trajnostnih oblik potrošnje. Cilj je povečati prepoznavnost teh trajnostnih praks v mestnih središčih in hkrati spodbuditi sodelovanje med pomembnimi deležniki.

Vendar pa NiCE ne bo nudil samo preobrazbe, temveč tudi izobraževanje, navdih in gradnjo skupnosti. Zavezani so k spodbujanju nadnacionalnih, nacionalnih in regionalnih dialogov.

Vodilni partner: the German Environment Agency

Projektni konzorcij: German Environment Agency (DE), ENVIROS (CZ). CityLAB Innovations for urban quality of life (AT), Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj (SI), Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (IT), Research and Innovation Centre Pro- Akademia (PL), Budapest University of Technology and Economics (HU), Creative Industry Košice, n.o. (SK) in Municipality of Brzeg Dolny (PL).

(Objavljeno v oddaji Ptujska kronika, dne 16. oktobra 2024.)

Dodaj odgovor

Za komentiranje se je potrebno prijaviti.

Na vrh