Domov » Novice » Predstavitev projekta Sodobna oskrba starejših in apel k sofinanciranju s strani lokalnih skupnosti

Predstavitev projekta Sodobna oskrba starejših in apel k sofinanciranju s strani lokalnih skupnosti


Direktorica Doma upokojencev Ptuj mag. Vesna Šiplič Horvat in vodja projekta Sodobna oskrba starejših (SOS) Andreja Potočnik sta na Kolegiju županov Spodnjega Podravja predstavili dosežke in rešitve financiranja storitev po izteku projekta. Storitve, uvedene v sklopu SOS, so bile s strani uporabnikov odlično sprejete, prav tako se na terenu kaže potreba po nadaljevanju integrirane oskrbe starejših na domu.

V letu 2020 je Dom upokojencev Ptuj skupaj s partnerji na javnem razpisu za izbor operacij »Preoblikovanje obstoječih mrež ter vstop novih izvajalcev za nudenje skupnostnih storitev in programov za starejše v kohezijski regiji vzhodna Slovenija« pridobil sredstva za izvedbo projekta, ki so ga poimenovali Sodobna oskrba starejših (SOS). Projekt do 30.6.2022 financira EU in sicer Evropski socialni sklad v obsegu 80% in 20% Republika Slovenija iz proračuna. Vrednost celotnega projekta, je 2.633.289,57 EUR.

V letu in pol od uvedbe projekta je cilj 200 uporabnikov integrirane oskrbe na terenu presežen. Do danes je preko VIT (Vstopno-informacijske točke) bilo vloženih 444 vlog za storitve na domu, vključenih je 217 uporabnikov, 43 je čakajočih. V projektu je trenutno zaposlenih 22 sodelavcev različnih profilov: dipl. med. sestra, tehnik zdravstvene nege, bolničar negovalec, psihologinja, prehranski svetovalec, fizioterapevt, delovni terapevt, socialna delavka, farmacevt, administratorji.

Skozi implementacijo projekta se je največji odziv uporabnikov pokazal pri povpraševanju po negi in fizioterapiji/delovni terapiji. Dober odziv na terenu je zaslediti tudi pri naslednjih segmentih oskrbe: prehransko svetovanje, svetovanje in podpora psihologinje ter socialne delavke, pregled zdravil, priprava in dajanje zdravil, edukacija in svetovanje v zvezi z zdravili, nadzor nad jemanjem zdravil ter zdravstvena nega. V sklopu novih storitev za ohranjanje in izboljšanje samostojnosti je vključenim v projekt bila ponujena še ena nova storitev in sicer nudenje e-oskrba in e-zdravja, z merjenjem vitalnih funkcij uporabnika, ki omogoča 24-urno povezavo s Centrom za pomoč na daljavo in takojšnje sprožanje klica v sili v primeru padca, slabosti ali nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja.

Kljub izrednim rezultatom je bila vloga prijavitelja za podaljšanje projekta s strani ministrstva zavrnjena, zato je danes ob predstavitvi rezultatov županom Spodnjega Podravja bil podan tudi apel k sofinanciranju s strani lokalnih skupnosti. Znesek, ki bi ga po projekcijah potrebovali za nadaljevanje projekta – na letni ravni odvisno od števila zaposlenih, za manjšo ekipo, ki bi lahko nadaljevala delo na terenu, znaša 160.000 EUR/letno, kar po razrezu pomeni 10.000 EUR na občino.
(Objavljeno v oddaji Ptujska kronika, dne 16. marca 2022.)

 

Na vrh