Minister za naravne vire in prostor Jože Novak na delovnem obisku na Ptuju in v Markovcih
Minister za naravne vire in prostor Jože Novak se je skupaj s sodelavci in predstavniki Direkcije za vode mudil v delu porečja Drave, ki obsega občine Lovrenc na Pohorju, Muta, Radlje ob Dravi, Ribnica na Pohorju, Ruše, Selnica ob Dravi, Podvelka, Vuzenica, Duplek, Hoče-Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Ptuj, Starše, Markovci, Sveti Tomaž pri Ormožu, Ormož, Zavrč, Središče ob Dravi, Hajdina, Gorišnica in Cirkulane. Šlo je najprej za terenski obisk, ki je bil na markovškem jezu čez reko Dravo, ki se je nato nadaljeval s srečanjem z župani v Mestni hiši Mestne občine Ptuj. Na njem so bili zbrani seznanjeni z različnimi projekti povezanimi za sanacijo reke Drave, za katero ureditev bo ministrstvo za naravne vire in prostor v prihodnjih petih letih namenilo 83 milijonov evrov.
Regijski obiski: minister Novak na območju ptujske Drave (tekst – vir Ministrstvo za naravne vire in prostor)
Na srečanju v Markovcih in na Ptuju so predstavniki Minister za naravne vire in prostor in županji pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in se podrobneje posvetili načrtu del na vodni infrastrukturi za leto 2025 in prihodnje obdobje. Gre tako za sanacijska dela kot redna vzdrževalna dela ter investicije, za katere so zagotovljena tudi kohezijska sredstva.
Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 116 delovišč, od tega največ na območju Mestne občine Maribor (21), Vuzenice (13), Radelj ob Dravi (10), Ormoža (10) in Gorišnice (9). Za primerjavo: na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov. Izrednim ukrepom sledi sanacija.
Po sprejetju petletnega sanacijskega programa so bile v oktobru 2024 s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se pričela. Skupna ocenjena vrednost sanacijskih del na območju danes obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je 10 milijonov evrov.
K temu je treba dodati še dodatnih 34,7 milijona evrov kohezijskih sredstev v obdobju 2021–2027 za ukrepe v okviru operacije Zmanjševanje poplavne ogroženosti porečja Drave – Območje Ptujske Drave za zmanjšanje poplavne ogroženosti na obravnavanih območjih.
»Sem več na terenu kot v pisarni, zato lahko dogajanje dobro spremljam. Moram povedati, da je v primerjavi s prejšnjimi leti veliko narejenega. Kar smo za letos načrtovali je opravljeno, imamo pa že program za prihodnji dve leti, ki ga bomo danes predstavili županom in ga skupaj pregledali ter po potrebi dopolnili. Prva faza so bili izredni ukrepi, kar je zaključeno, zdaj pa sledi druga faza, sanacijski del, ki pa mora imeti že dolgoročne, trajnostne rešitve,« je ob obisku povedal minister Jože Novak. V letu 2025 bo objavljeno tudi javno naročilo za celovito hidrološko-hidravlično študijo za porečje Drave »da bo Drava postala pretočna in ustrezno urejena. Rekam moramo vrniti prostor, zmanjšati poplavno ogroženost in se bolje pripraviti na posledice ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe,« je še dodal minister.
Za ureditev vodne infrastrukture po uničujočih poplavah je za vsa prizadeta območja po Sloveniji v sanacijskem programu namenjenih kar 1,36 milijarde evrov. Ob tem pa se bistveno povečujejo tudi sredstva za vzdrževanje – letno bo namenjenih 40 ali celo 50 milijonov evrov
(Objavljeno v oddaji Ptujska kronika, dne 20. novembra 2024.)
Sorodne vsebine
Dodaj odgovor
Za komentiranje se je potrebno prijaviti.