4. izmenjava semen
V soboto je v Spuhlji potekala 4. izmenjava semen, ki so jo letos organizatorji še nadgradili.
Semena so bogastvo naroda, dežele. Zavedati se je treba, da se trajnostna lokalna samooskrba začenja pri semenih, pri ohranjanju slovenskih avtohtonih sort, ki so kulturna in naravna dediščina ter prispevajo k biotski pestrosti in prehranski varnosti.
V času nepredvidenih geostrateških, podnebnih in gospodarskih razmer je posebej pomembno, da zna čim več ljudi poskrbeti za lastno prehransko varnost, katere temelj so semena. Slovenska semena, tista ki se ohranjajo iz roda v rod in so naravno požlahtnjena imajo največjo vrednost, čeprav takšne rastline včasih nimajo največjega donosa, imajo pa tradicionalen okus in vonj. Rastline, zrasle iz slovenskih semen prispevajo k raznoliki in hranljivi prehrani in imajo specifične lastnosti ter so prilagojena našemu okolju. V Sloveniji smo izgubili že 80 odstotkov semen, zato je vsako ohranjeno seme, ki živi, in raste vsako leto znova posebej dragoceno.
Zato je tudi namen tokratnega dogodka bil preprost: Izmenjava lokalno pridelanih semen od vrtnarja do vrtnarja. S tem dogodkom želijo organizatorji Društvo gospodinj Spuhlja povezati različne vrtičkarje v širši okolici ter spodbuditi tradicijo izmenjave dobrih semen, tako kot so to delali že od nekdaj. Ob izmenjavi semen so v Spuhlji organizirali še izmenjavo pripomočkov in orodja namenjena vrtnarjenju, kot na primer: vrtnarske knjige, okrasni lonci, platoji za sadike, vrtno orodje, sadike, s podjetjem Growisimo pa izvedli predstavitev o pomenu krepitve in zaščite rastlin z naravnimi pripravki.
(Objavljeno v oddaji Ptujska kronika, dne 14. februarja 2025.)
Sorodne vsebine
Dodaj odgovor
Za komentiranje se je potrebno prijaviti.